Międzynarodowy Dzień Głuchych – Legnica 2019

28 września 2019 roku w Legnicy, w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana 17 odbył się Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języków Migowych.
Wydarzenie to było jedyne w swoim rodzaju, gdyż zorganizowane przez nie przez organizację osób Głuchych dla Głuchych, lecz przez słyszących, Chrześcijańską Fundację „12 GODZIN”.

Hasłem przewodnim spotkania było „… ale serce słyszy”, a tematyką bariery pomiędzy społecznością słyszących, a (i) społecznością niesłyszących.

W pierwszej części spotkania Wiceprezes Stowarzyszenia „MIGAJ SERCEM”, Pani Katarzyna Matysik, omówiła problemy głuchych w życiu codziennym. Przybliżyło to trudności, z jakimi Głusi spotykają się w przychodniach lekarskich, szpitalach czy podczas kupna różnego rodzaju sprzętów gospodarstwa domowego, mebli i przy innych sytuacjach.

Łukasz Michaliszyn, który przyjechał z Poznania wraz z grupą osób niesłyszących, przedstawił działalność Polskiej Wspólnoty Chrześcijańskiej Niesłyszących i to, jak radzą sobie w przełamywaniu barier w kontaktach i w życiu lokalnej społeczności.

Następnie Dariusz Wysocki jako organizator zwrócił uwagę na mentalne bariery w komunikacji między Głuchymi i Słyszącymi na podstawie własnych doświadczeń, które zniknęły, gdy wraz z kilkoma przyjaciółmi zaczął uczyć się języka migowego w Stowarzyszeniu „Migaj Sercem”. Na tej właśnie płaszczyźnie nauki języka migowego zawiązała się relacja, której efektem było to właśnie spotkanie ludzi z różnych społeczności, o różnych upodobaniach i z różnymi doświadczeniami, którymi mieli możliwość się dzielić.

Były piosenki w języku migowym w wspólnym wykonaniu, czas na rozmowy, konkursy oraz pyszne ciasta i kawa lub herbata. Dzieci miały dobrze zorganizowany i bogaty zestaw zabaw.

Przyjezdni goście mieli zapewnione noclegi w miejscowym Schronisku, gdzie odpoczęli po wieczornym spacerze po Legnicy.

Wszytko zostało upamiętnione na zdjęciach, ale najbardziej zapadło w sercach wielu to, że nie było żadnych granic w komunikacji i podziału na Głuchych, czy słyszących.

Pozostaje pragnienie, aby burzyć bariery w komunikacji oraz pytanie, czy kontynuować taki charakter spotkań.

Inne nasze działania można obejrzeć w poprzednich tematach bloga.

Pozdrawiam,
Dariusz Wysocki