12.06.2022 Wernisaż Wystawy Historii Biblii i Spotkanie z Kulturą Żydowską

12 czerwca 2022 w sali widowiskowej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Legnicy odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowanie przez Fundację „12 GODZIN” z udziałem  Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Legnicy pod hasłem „DZIEDZICTWO I ODPOWIEDZIALNOŚĆ”. W wydarzeniu  wzięło udział około 80 osób.

Spotkanie z Kulturą Żydowską rozpoczęło się wernisażem wystawy „Historii Biblii”, ekspozycji Fundacji „AEROPAG”, którą zaprezentował jej twórca prezes Dariusz Czyszczoń. W przystępny sposób dla każdego odbiorcy przybliżył historię powstawania Pisma Świętego oraz towarzyszące wydarzenia, z których jasno wynika, że Biblia jest wspólnym dziedzictwem Słowa Bożego dla Żydów i Chrześcijan, a także kulturowym dla wierzących i niewierzących.

W atmosferze wspólnego dziedzictwa i odpowiedzialności Pani mgr historii Katarzyna Kotlińska opowiedziała o legnickim kirkucie – cmentarzu żydowskim, na którym spoczywa wielu legniczan o pochodzeniu żydowskim, a którzy wnieśli znaczny wkład w życie gospodarcze i kulturalne miasta.

Wstęp do tej prelekcji przedstawiła pani Anna Lazarek, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która w zarysie przedstawiła życie Gminy wspominając o niszczejącym Domu Przedpogrzebowym, wskutek uszkodzenia dachu podczas wichury w 2009 roku. Z tego też tytułu intencją wydarzenia było rozpropagowanie Społecznego Projektu Wzajemnego Wsparcia.

Fundacja wydała okazjonalny folder z opisem kirkutu i magnesem z danymi Gminy Wyznaniowej Żydowskiej do wpłat, jako cegiełkę ratunku tego wartościowego zabytku. Cmentarz jest aktualnym miejscem pochówku tej już małej legnickiej społeczności, dlatego nie powinna być obojętna wzajemna troska o możliwość godnego przeprowadzenia ostatniej posługi żyjących, bez względu na narodowość, wobec odchodzących do wieczności.

Dalsza część wydarzenia przebiegła w bardzo żywych nastrojach klimatu tradycyjnych świąt żydowskich, o których opowiedziała pani Alicja Zweifler-Kułacz.

Prelekcja rozpoczęła się od zapalenia świec menory przez jedną z uczestniczek z publiczności, gdyż czynność tą zawsze wykonują kobiety.

Następnie odbyła się prezentacja tradycyjnych świąt żydowskich, a rozpoczęła się ona od głównego święta – SZABATU z zadęciem w szofar (róg barani) przez mężczyznę z publiczności.

Całość uwieńczona została degustacją tradycyjnych, świątecznych potraw przygotowanych przez Panie z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Legnicy, a opis klimatu wzajemnych rozmów i doceniania żydowskiej kuchni oraz całego wysiłku w przygotowaniu tak bogatego we wrażenia wydarzenia pozostawiam bez komentarza. To trzeba było przeżyć …

Wystawa Historii Biblii w tym roku trwała tylko 4 dni z uwagi na wysokie koszty, ale skorzystało z tej okazji kilka klas legnickich szkół, a nawet dwie 3-cie klasy, które przyjechały spod wrocławskiego Smolca. W tegorocznej edycji wystawy  bardzo czynny udział wzięli legniccy seniorzy z klubu, którego przewodniczącą jest pani Elżbieta Chucholska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za współudział, a dla tych, którzy nie byli, a są zainteresowani jak to wyglądało, zamieszczamy migawki i linki tego wyjątkowego zdarzenia.

http://kulturalia.lca.pl/mobile,legnica,news,89747,_Historia_Biblii_czyli_ekspozycja_prezentujaca_historie_Pisma_Swietego.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.