Wystawa Biblii, Legnica, marzec 2023

W dniach 12 – 24 marca 2023 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym odbyła się IV edycja Wystawy „Historia Biblii”. Zbiegła się onaq z 55 rocznicą wydarzeń znanych pod nazwą „Marzec ’68”, które spowodowały, że z licznej legnickiej społeczności narodowości żydowskiej pozostało obecnie niewiele osób. Organizator wystawy, Fundacja „12 GODZIN”, postawiła sobie za cel podkreślić ich obecność, troski i radości w naszym mieście. Dlatego do współorganizacji zostało zaproszone Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Z tej okazji 12 marca br. wernisaż był poświęcony tamtym wydarzeniom, a na krótką relację zapraszamy na stronę https://kulturalia.lca.pl/legnica,news,92659,Interaktywna_wystawa_Historii_Biblii.html

Koncert piosenki żydowskiej przy pełnej sali widowiskowej w wykonaniu Jurka Dajuka wraz z Zespołem zakończył się owacjami na stojąco, po którym przysłowiową wisienką na torcie był poczęstunek przygotowany przez Przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Legnicy Panią Annę Lazarek i Alicję Zweifler-Kułacz.

Całość spotkania była tłumaczona na język migowy przez Wiceprezes Stowarzyszenia „Migaj Sercem”, gdyż zebrane gremium składało się również z osób niesłyszących, ukraińskiej i polskiej narodowości.

Wystawę odwiedziło około 1100 osób od najmłodszych lat przedszkolnych poprzez klasy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, aż do seniorów.

Zakończenie wystawy zbiegło się natomiast z Narodowym Dniem Pamięci Polaków pomagającym Żydom w czasie okupacji. Przy tej okoliczności została wspomniana polska rodzina Ulmów, która 24 marca 1944 r. została rozstrzelana, Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Pożegnanie wystawy uświetniła Gmina Żydwoska tradycyjną kolacją na przywitanie szabatu, podczas której Pani Tetiana Kritenko z Kijowa opowiedziała, jak obecnie wraz z Panią Hanną Cieślar, z ramienia Wspólnoty Drzewo Oliwne pomagają ukraińskim Żydom dokonać emigracji do Izraela. Całość przebiegła we wspaniałej atmosferze ciekawych rozmów i serdecznych podziękowań za wzajemne wsparcie w organizacji tak dużego wydarzenia.

Jako zarząd Fundacji „12 GODZIN” mamy nadzieję, że odbije się to echem, które przyniesie społeczne wsparcie dla tej nielicznej społeczności w remoncie domu przedpogrzebowego. Jest niezwykle istotne, aby ta mniejszość narodowa i wyznaniowa, której tak wiele zawdzięcza Legnica, aby godnie mogli przeprowadzać najważniejszą ceremonię pogrzebu. Gdyż, jak mówi hebrajski napis nad frontowym wejściem jest to, dom spotkania żywych w połowie święta. A więc to nie jest koniec …

PS

Z ostatnich wieści, jakie dotarły do nas, to przeznaczenie przez Urząd Miasta Legnica kwoty 123 000 zł na dalsze prace remontowe wspomnianego Domu Przedpogrzebowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.